Wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka), aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania (więcej). Zamknij.

Jesteś tutaj: Strona główna / Formy aktywizacji / Aktualne formy oraz aktualności

Ostrzeżenie wydane przez KNF

„Nie daj się zrobić w słupa”.

 

Jednym z zadań stawianych przed kontrolą skarbową jest walka z szarą strefą. Realizując to zadanie kontrola skarbowa zauważa, że przestępcy podatkowi bezwzględnie wykorzystują osoby młode, bezrobotne, pozostające w trudnej sytuacji finansowej do udziału w „oszustwach karuzelowych”. Osoby zwerbowane do udziału w „karuzeli podatkowej” często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie grożą za oszustwa podatkowe oraz za udział w grupie przestępczej. „Karuzela podatkowa” to sieć kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji, mających na celu wyłudzanie podatku VAT z budżetu państwa. Każdy uczestnik oszustwa karuzelowego musi liczyć się z odpowiedzialnością podatkową, karną i karną skarbową. Należy podkreślić, iż odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, ale i te, które zostają wykorzystane do wystawiania fikcyjnych faktur - wchodząc tym samym na drogę przestępstwa.

Zjawisko „oszustw karuzelowych” i wykorzystywania w tym procederze osób młodych, bezrobotnych czy pozostających w trudnej sytuacji finansowej jest na tyle groźne, że Ministerstwo Finansów wraz z Kontrolą Skarbową rozpoczęło kampanię informacyjną pt. „Nie daj się zrobić w słupa”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i upowszechnianie wiedzy o przesłankach wskazujących na to, że osoba tak naprawdę nie otrzymuje atrakcyjnej propozycji biznesowej, a werbowana jest do udziału w grupie przestępczej. Należy mieć świadomość, że wejście na drogę przestępstwa jest dość łatwe, natomiast rezygnacja z udziału w nielegalnej działalności nie zawsze jest prosta. Z grupy przestępczej nie zawsze można się wycofać. A raz podjęta decyzja może wywrzeć wpływ na dalsze życie tej osoby i jego najbliższych.

Dla celów propagowania kampanii informacyjnej pt. „Nie daj się zrobić w słupa” stworzona została strona internetowa pod adresem www.slupczyoszust.pl na której znajdują się miedzy innymi materiały edukacyjne mające ostrzec przed ewentualnym nieświadomym uczestnictwem w oszustwie typu „karuzela podatkowa”.

 

Mając powyższe na uwadze Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie zwraca się z prośbą o umieszenie na Państwa stronie internetowej baneru promującego kampanię „Nie daj się zrobić w słupa” i linku odsyłającego bezpośrednio do spotu telewizyjnego ostrzegającego przed uczestnictwem w „karuzeli podatkowej”.

 

http://www.slupczyoszust.pl/index.php/materialy-edukacyjne/spot-telewizyjny

 

https://youtu.be/JtE5RnZw1d4

Treść utworzona przez: Krzysztof Cybura, dn. 2015-08-27, zaktualizowana przez: Krzysztof Cybura, dn. 2015-08-27

Strona główna

Statystyki

Informacje na temat rynku pracy

Oceń pracę urzędu

Wyraź swoje zdanie o naszym urzędzie

Oceń stronę www

Wyraź swoje zdanie o naszej stronie

Bezpłatny newsletter

Bądź na bieżąco z ofertami pracy
oraz propozycjami aktywizacji:
zapisz się!

Rejestracja on-line

Nowa usługa umozliwiająca rejestrację
przez Internet!

Sprawdź termin wizyty

Sprawdź termin zaplanowanej wizyty
oraz skorzystaj z usługi przypominania!

Aby zatrzymać i/lub przesuwać bannery wybierz strzałkę i naciśnij Enter.

RSS | Wersja mobilna | Mapa strony | Statystyki strony | Polityka prywatności | Redakcja strony